България с 25 състезали на Световната купа по борба

08 December 2020
Автор: start-photo.bg

България ще бъде представена от 25 състезатели в трите стила на Световната купа по борба, която ще се проведе в Белград. Надпреварата заменя световното първенство, което трябваше да се проведе на същото място по същото време - 12-20 декември, но беше отменено след отказа от участие на някои от най-силните отбори заради пандемията от коронавирус.

 

Първи на тепиха ще излязат класиците, а четата на старши треньора Армен Назарян включва 9 състезатели. В тима се връща Айк Мнацаканян (72 кг), бронзов медалист от последния мондил, който извади лакът на eвропейското в Италия през февруари.

 

За отличие тръгва и Кирил Милов (97), световен и европейски вицешампион. В състава е и Даниел Александров (82 кг), двукратен носител на златния пояс „Никола Петров”.

В свободния стил дебют за България ще направи чеченецът Ислам Адизов, който получи наш паспорт.


На държавния шампионат през октомври той спечели титлата в категория до 125 кг. Старши треньорът Валентин Ангелов ще разчита и на носителя на златния пояс „Дан Колов” Георги Вангелов (61 кг).

 


При жените селекционерът Петър Касабов е включил три европейски шампионки – Миглена Селишка (50 кг), Биляна Дудова (59) и Мими Христова (65). В тежка категория до 76 кг ще стартира Мария Оряшкова, която наскоро спечели рекордна шеста титла в самбото.


На турнира ще има награден фонд от 300 000 швейцарски франка, разпределени между 30-те теглови категории.


А сред реферите ще има и български съдия – Милен Марков.


Противоепидемичните мерки за сигурност включват надпреварата в сръбската столица да премине без зрители.

Следват пълните състави:

В класическия стил старши треньорът Армен Назарян и помощниците му Бисер Георгиев и Илиян Георгиев ще водят следните състезатели:

55 кг Недялко Петров – "Васил и Георги Илиеви", Кн
60 кг Цветан Сирашки – "Плевен"
63 кг Никълъс Сулев – "Левски"
67 кг Константин Стас – "Васил и Георги Илиеви", Кн
72 кг Айк Мнацаканян – "Миньор", Перник
77 кг Росиан Дермански – "Ботев-93", Враца
82 кг Даниел Александров – "Миньор", Перник
87 кг Йоан Димитров – "Ботев-93", Враца
97 кг Кирил Милов – "Ботев-93", Враца

В свободния стил наставникът Валентин Ангелов и помощниците му Димитър Кумчев и Йордан Денев повеждат следните борци:
57 кг Микяй Наим – "Димитровград"
61 кг Георги Вангелов – "Юнак-Локомотив", Русе
65 кг Владимир Дубов – "Славия-2009", София
74 кг Али Умарпашаев – "Юнак-Локомотив", Русе
79 кг Джемал Али – "Армеец-ЦСКА", София
86 кг Ахмед Магамаев – "Юнак-Локомотив", Русе
97 кг Ахмед Батаев – "Юнак-Локомотив", Русе
125 кг Ислам Адизов – "Юнак-Локомотив", Русе


Избраничките на селекционера Петър Касабов и помощниците му Стоян Петков и Мариан Недков са следните:
50 кг Миглена Селишка – "Левски"
53 кг Сезен Белберова – "Юнак-Локомотив", Русе
57 кг Евелина Николова – "Ангел Гочев", Созопол
59 кг Биляна Дудова – "Юнак-Локомотив"
65 кг Мими Христова – "Левски"
68 кг София Георгиева – "Левски"
72 кг Юлияна Янева – "Юнак-Локомотив"
76 кг Мария Оряшкова – "Юнак-Локомотив"

Водещо новини